Dołącz do naszej fotoekspedycji do Indii i Nepalu z Pawłem Łącznym i Fujifilm

Ten artykuł ma 4 strony:

Program szczegółowy

 1. 1. dzień - wylot z Polski albo z Berlina.
 2. 2. dzień - lądowanie w Delhi. Spacer i podglądanie życie w starej dzielnicy Delhi, podróż rikszami przez indyjskie ulice do pięknej i autentycznej Gurudwara Bangla Sahib oraz świątyni Lakszmi, bogini szczęścia i piękna. Zapoznamy się z kulturą i religią Sikhów. Nocleg w dzielnicy Paharganj.
 3. 3. dzień, Gwalior - rano przejazd pociągiem z Delhi (ok. 3–4 godziny). To miasto rzadko odwiedzane przez turystów, na wskroś autentyczne. Na wzgórzu króluje otoczony murami fort rozmiarów małego miasta. Prowadzi do niego droga wąwozem ozdobionym dżinijskimi rzeźbami. Największe posągi mają 20 metrów wysokości. W forcie zamieszkamy w skromnym hotelu przy świątyni sikhijskiej. Sikhowie to panowie w kolorowych turbanach, chętnie uwieczniani jako wizytówka Indii. W rzeczywistości mają bardzo ciekawą społeczność, religię i kulturę. Życie ich toczy się wokół świątyni. Przy świątyni jest kuchnia, która dziennie wydaje setki darmowych posiłków. Posiłki te przyrządzane są przez wolontariuszy. Sikhowie są wspaniali, malowniczy i bardzo życzliwie nastawieni do nas. Na terenie świątyni jest skromny hotel, w którym użyczą nam gościny. I będziemy przyglądać się ich życiu od rana do wieczora. Przejdziemy też przez najciekawszą dzielnicę miasta i wybierzemy tematy do fotoreportaży.
 4. 4. dzień, Gwalior - mieszkanie u Sikhów, całodzienne warsztaty fotograficzne z przerwami na odpoczynek i posiłki. (8 godzin warsztatów, 4 godziny rano i 4 godziny po południu).
 5. 5. dzień, Gwalior, c.d. warsztatów, nocny przejazd pociągiem do Varanasi, z miejscówkami sypialnymi. (8 godzin warsztatów z przerwami na posiłki).
 6. 6. dzień, Varanasi - odpoczynek w hotelu z tarasem na dachu i widokiem na Ganges, podsumowanie 1. części warsztatów. Spacer i poglądanie życie toczącego się na ghatach.
 7. 7. dzień, Varanasi - dzień warsztatów fotograficznych. Do naszej dyspozycji będzie stare miasto, jego uliczki i żyjący tu ludzie. Obrazki jak sprzed wieków. Pan prasujący koszule żelazkiem na duszę, pani sprzedająca kwiaty do świątyni, dziesiątki wiernych sunących w uniesieniu do Złotej Świątyni. Varanasi to też prężny i ważny ośrodek uniwersytecki, nowoczesny i jasny. Zobaczymy kontrast między starą częścią a nową, jest niesamowity. To również codzienna Puja nad brzegiem Gangesu, którą odprawiają przystojni Bramini. Cały religijny rytuał, setki przybywających tam ludzi. Poranne zanurzanie się w świętej rzece. Są praczki tłukące o kamienie dziesiątki hotelowych prześcieradeł i kilkumetrowe mieniące się kolorami sari. Są golibrodzi i święci mężowie ściągający datki z turystów. Dzieje się bardzo dużo. I tematów do fotografowania też jest mnóstwo.(8 godzin warsztatów z przerwami na posiłki).
 8. 8. dzień, Varanasi - dzień warsztatów, który rozpoczniemy nad Gangesem o wschodzie słońca. (8 godzin warsztatów z przerwami na odpoczynek i posiłki).
 9. 9. dzień, przejazd do Nepalu, pociągiem i busem, do Parku Narodowego Chitwan, nocleg w wiosce Sauraha (dzień w podróży, razem ok. 12 godzin z przerwami, w tym przekroczenie granicy indyjsko-nepalskiej).
 10. 10. dzień, Park Narodowy Chitwan, miejsce dawnych polowań angielskich arystokratów na tygrysy i nosorożce. Obecnie miłe miejsce wypoczynku, oferujące dużo rozrywek. Bardzo ciekawie prezentuje się tu społeczność… słoni. Niemal przy każdym domu stoi wiata. A w niej słoń zamiast samochodu. Takim słoniem trzeba się opiekować na okrągło. Jada 180 kg zieleniny dziennie. Lubi się kąpać. Ciężko pracuje. Jest mocno związany z zajmującym się nim człowiekiem tzw. mahoutem. I tylko jego słucha. Zwykle słonie mają trzech takich opiekunów. Razem z nimi rosną i spędzają nawet kilkadziesiąt lat. Sauraha jest jedynym miejscem na świecie, gdzie odbywają się mistrzostwa gry polo na słoniach. Taka słoniowa wieś. To miejsce można potraktować jako miejsce wypoczynku. Można pływać w czółnie po rzece, iść z przewodnikiem na piesze safari w parku narodowym, zapolować z aparatem na nosorożca jadąc na grzbiecie słonia. Wykąpać się ze słoniem w rzece. Wypić piwo podziwiając leniwie zachód słońca. Albo obserwować życie społeczność Tarów, pierwotnych mieszkańców tego miejsca. Żyją oni wciąż w glinianych chatach, jak setki lat temu. To dobre miejsce i czas na podsumowanie dotychczas wykonanych zdjęć.
 11. 11. dzień, Park Narodowy Chitwan - całodzienne warsztaty (8 godzin z przerwami na posiłki)albo wypoczynek dla chętnych.
 12. 12. dzień, Kathmandu - rano przejazd autobusem, ok. 6 godzin, mieszkanie przy buddyjskim klasztorze (w pieszej odległości od centrum miasta). Wieczorny spacer na stupę Swayambunath, święte miejsce buddystów i hinduistów. Tu małpie gangi dokazują,łopoczą modlitewne flagi, a panorama Kathmandu rozciąga się w dole.
 13. 13. dzień, Kathmandu - mieszkanie w buddyjskim klasztorze, całodzienne warsztaty (8 godzin z przerwami na posiłki). Przykładowe tematy fotoreportaży: życie pół roku po trzęsieniu ziemi, dzieci w buddyjskim klasztorze. codzienne życie mnichów, poranna puja w klasztorze i dziesiątki innych, również w mieście poza bramą klasztoru.
 14. 14. dzień - przelot do Delhi, podsumowanie dokonań, pożegnalna kolacja.
 15. 15. dzień - wylot i powrót.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji iOS 9.2 pozwala na łatwiejszy import zdjęć z aparatu i karty SD do iPhone'a Błędy w nowej wersji Photoshopa CC Młodzi artyści zaprezentują się na Festiwalu Sztuki im. Wojciecha Zamecznika - FORMA Obrazy 8K w aparatach Panasonic. Czy to ma sens? Nowa seria stylowych toreb Camrock City Grey Kulisy powstawania sesji zdjęciowej do filmu „Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy" Potrzebujecie przenośnej mgły na zdjęciach? Teraz to możliwe Niecodzienna odsłona Pałacu Kultury i Nauki w albumie Jacka Foty - spotkanie autorskie Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.12.2015 - 15.01.2016 Oto najlepszy jesienny portret, który nagrodziliśmy obiektywem Tamron Prezentacja książki Marcina Dobasa i mikołajkowe spotkania z marką Olympus Pełnoklatkowy bezulsterkowec Nikona, Samsunga i bliższa współpraca między koncernami? Nowości Fomei: wyzwalacze radiowe oraz wytrzymałe kufry dla wymagających Poznaj sekrety fotografów ślubnych na zimowym kursie w Mikołajkach Legendarny producent aparatów Mamiya wykupiony przez Phase One Nikon przejmuje dział foto Samsunga i zamierza ostro konkurować z Sony? GIMP w wersji 2.9.2 - co nowego w darmowym edytorze zdjęć? Nowości w Adobe Photoshop CC: duże zmiany w interfejsie, przystosowanie do funkcji dotyku Capture One 9 - co zmieniło się w najnowszej wersja konkurenta Adobe? Pracownica agencji reklamowej usłyszała zarzut za wykorzystanie zdjęcia ofiary ZOMO Legendarna Holga zamyka fabrykę. Czy to koniec ery lomografii? Przedświąteczny prezent w Biedronce - One by Wacom M wraca do sprzedaży Black Friday i Fujifilm - podwójny cashback do końca miesiąca

Popularne w tym tygodniu:

Grożono mu śmiercią, bo wziął do sesji żywe zwierzęta Dron wzleciał na wysokość 10 000 metrów. Zobacz piękne zdjęcia Nie żyje dr hab. Marian Schmidt - założyciel i dyrektor Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej Ogólnopolski Konkurs Fotografii Studenckiej trwa. Macie czas do końca marca Czy Samsung wygryzie Sony z rynku produkcji matryc? Tam Gdzie Stało LOMO: Sony A7 III i "Echo" - książka fotograficzna o Wołyniu Tokina obniża ceny na wiosnę. Nie przegap okazji! 10-lecie marki Quadralite - zobacz konkursy, warsztaty oraz promocje "Zdjęcia dokumentalne" tego fotografa to w rzeczywistości powielone kadry z filmów